
Jak Wam się wydaje, że w Danii nie ma gór, to się zdziwicie jak się nagle znajdziecie na uniwersytecie w Aarhus. Najlepiej się tam przejechać autobusem albo tramwajem do Nobelparken i zejść łagodnym wzgórzem, na którym rozpościera się kampus. Czas jest idealny, bo ta uczelnia (AU) niedługo skończy 100 lat. W tym roku uniwersytet w Aarhus został okrzyknięty najlepszym kierunkiem na Erazmusa, a jego kampus jest moim ulubionym miejscem na spacer o każdej porze roku. W rankingach światowych uniwersytetów tutejszy kampus uniwersytecki jest niezmiennie w czołówce najpiękniejszych. Jego czar polega na tym, że wszystkie budynki uniwersyteckie (audytoria i sale wykładowe, instytuty i akademiki - w jednym mieszkała tu królowa Małgorzata, jak studiowała) są zbudowane z żółtej cegły i rozrzucone po malowniczym zboczu, gdzie toną w zieleni tworząc malowniczy 15-hektarowy Park Uniwersytecki pełen trawników, alejek i ławek pod starymi drzewami.

Park jest zaprojektowany przez architekta krajobrazu Carla Theodora Sørensena. W parku znajdziecie stawy, piękne dęby i naturalny amfiteatr, serce akademickiego życia. Teren parku jest otwarty, co pozwala z niego korzystać nie tylko studentom. Dla wielu ludzi to skrót, gdy idą do miasta lub nad morze, a turyści niejednokrotnie go odkrywają przy okazji wizyty w jednym z trzech muzeów mających swą siedzibę na kampusie.



Za trzy lata uniwersytet będzie świętował 100-lecie, został bowiem założony w 1928 roku jako „Uniwersyteckie Nauczanie w Jutlandii” i rozpoczął działalność w wynajętych pomieszczeniach, zaledwie z 78 studentami i kilkoma wykładowcami.

Powstanie uczelni było możliwe dzięki zaangażowaniu lokalnej społeczności (Universitets-Samvirket), która już w 1929 roku zapewniła grunt pod przyszłe budynki oraz środki na ich budowę. W 1933 roku król Chrystian X uroczyście otworzył pierwszy budynek uniwersytetu, zaprojektowany przez architektów: Kaya Fiskera, C.F. Møllera i Povla Stegmanna. Budowla ta wyznaczyła styl całego kompleksu akademickiego zlokalizowanego wokół Parku Uniwersyteckiego.



W latach 1935–1942 powstało pięć pierwszych wydziałów: humanistyczny, medyczny, ekonomiczny, prawniczy (później nauk społecznych) oraz teologiczny. W drugiej połowie XX wieku kampus sukcesywnie się rozrastał, zachowując charakterystyczną architekturę z żółtej cegły. Spójność stylistyczna kampusu sprawiła, że w 1993 roku uzyskał on status obiektu chronionego.
Kolejne dekady to dynamiczny rozwój uczelni – powstały nowe aule (2001), a fuzje z innymi instytucjami sprawiły, że AU osiągnął obecnie około 40 000 studentów i około 10 000 pracowników.
W 2011 roku uczelnia przeszła dużą reorganizację: z 9 wydziałów powstały 4, a w 2020 roku największy z nich – Science and Technology – został podzielony na dwa, tworząc obecnie 5 wydziałów.
Główny kampus znajduje się wokół Parku Uniwersyteckiego, ale uniwersytet posiada również inne lokalizacje: Fuglesangs Allé (AU BSS) oraz Nobelparken – siedziby nauk humanistycznych i społecznych, Katrinebjerg i Navitas (port Aarhus) – centra badań technologicznych i energetycznych oraz Moesgård (archeologia i antropologia). AU realizuje obecnie 10-letni plan rozwoju (2024–2034), którego celem jest stworzenie bardziej zwartego, miejskiego kampusu, poprzez integrację terenów po dawnym szpitalu uniwersyteckim.
Dzięki uniwersytetowi Aarhus jest najmłodszym miastem w Danii, jeśli patrzycie na jego populację podzieloną na grupy wiekowe. Największa to ludzie w wieku 20-30 lat, druga 30-40 lat. Zwiedzając miasto nie sposób tego nie zauważyć. Planując pobyt w Aarhus, nie zapomnijcie o kampusie i wybierzcie się tam na przechadzkę.


To co, widzimy się na kampusie? Teraz albo zimą?

Kim Gammelgaard